Ligue 1 má potíže. A nejde o menší problémy, které lze přejít mávnutím ruky. Francouzská nejvyšší fotbalová soutěž stále nenašla vhodného vysílatele a klubům chybí podstatná část rozpočtu.
Pro některé týmy v Ligue 1 by aktuální situace mohla být fatální. Podle L’Équipe hrozní hned osmi klubům z francouzské elity bankrot. Konkrétně se jedná o Angers, Auxerre, Brest, Le Havre, Lens, Montpellier, Nantes a Stade Reims.
O problémech kvůli chybějícím příjmům z televizních práv se mluvilo už před měsícem. Tehdy se psalo o pozastavených přestupech Auxerre, jež si nemohlo dovolit první splátku za Tima Jabol-Folcarelliho (24). Transfer se stále neuskutečnil.
Francouzská liga doufala, že za pětiletý cyklus 2024-2029 dokáže vybrat 1 miliardu eur. Žádná taková nabídka ale nepřišla. Ligue 1 má mít na stole návrhy na 350 milionů eur, to je ale o 155 milionů eur méně než za předchozích pět let. O práva se dělily Amazon a Canal+.
Právě druhá zmíněná stanice je aktuálně ve válce s Ligue 1 a nehodlá nabídnout férovou cenu. Canal+ se cítí být zrazen. V roce 2020 podepsala liga lukrativní smlouvu s Mediapro – 1,2 miliardy eur ročně. Jenže společnost nesplácela a přišla první krize.
Práva se následně rozdělila mezi dvě společnosti. Canal+ nenabídl ideální podmínky, pomoc přišla od zmiňovaného Amazonu, který dostal práva na většinu zápasů. Další rána do vztahu mezi LFP (ligovou asociací) a Canal+. Stanice pak v roce 2023 oznámila, že tamější nejvyšší fotbalovou soutěž dál vysílat nebude a nabídku nepošle. Amazon tak nemá konkurenci, ceny se nešponují a Ligue 1 je v krizi.
Chance Liga








































































