V korupční kauze obviněný karvinský primátor Jan Wolf bude z rozhodnutí soudu nadále stíhán na svobodě. Navzdory jeho zadržení a návrhu státních zástupců na vzetí do vazby z podezření, že se měl pokusit ovlivnit svědky. Konkrétně jednoho – Samuela Šiguta (23), jenž o jejich tajných schůzkách vypověděl na policii.
Pro rychlé připomenutí: Wolf je obviněn z toho, že právě Šigutovi na jaře 2024 nabízel za ovlivnění zápasu s Dynamem České Budějovice 100 tisíc korun a přestup do Karviné, který byl později skutečně realizován. K této schůzce došlo na benzince v Kravařích.
Jak ale nyní odhalil Radiožurnál na základě získaného policejního protokolu, Šigut 18. června června detektivům popsal, jak na něj Wolf naléhal, aby si schůzku „pamatoval jinak“.
K prvnímu neformálnímu nátlaku mělo dojít, když si hráč přijel pro dokumenty k individuálnímu tréninku. „Bylo to 17. dubna, pan Petr Hort (člen představenstva) mi vystavil potvrzení a řekl mi, ať nechám telefon v kanceláři a jdu s ním,“ cituje protokol fotbalistu.
Následně se oba muži přesunuli do nižšího patra stadionu. „Šli jsme do masérny, kde jsme čekali. Po pár okamžicích jsem se zeptal, na co čekáme, řekl mi, že přijde pan Wolf. Po pár okamžicích přišel a šli jsme za dveře do kotelny,“ popsal Šigut.
V těchto neobvyklých prostorech se pak politik údajně snažil sladit jejich výpovědi o schůzce konané den před inkriminovaným duelem o sestup.
„Pan Wolf začal otázkou, zda mám u sebe mobilní telefon. Dále se mě ptal, jak se mi daří, jestli něco nepotřebuji, a ptal se mě, jestli si pamatuji, jak to na té benzince bylo. Na což jsem mu odpověděl, že si to nevybavuji, a to z toho důvodu, že jsem s ním tuto diskusi nechtěl vést. Na což on odpověděl, že jediné, co si dokáže on vybavit, je, že jsme se bavili pouze o přestupu, a naznačoval, že si to takto mám pamatovat taky,“ uvedl fotbalista do policejního spisu.
Během stejného rozhovoru v kotelně se měl primátor podle hráče zajímat i o jeho právníky či kontakty s dalším obviněným agentem Danielem Černajem. „A říkal mi, že si ten zápas nechal zanalyzovat od videoanalytiků a že je z toho jasné, že jsem Karviné nijak nepomohl. Dále mi sdělil, že má informaci, že to pan Puček vezme celé na sebe,“ vypověděl Šigut s tím, že o zhruba deset dnů později se scénář s odloženým mobilem a přesunem do kotelny opakoval.
„Sdělil mi, že je předvolaný na FAČR a zeptal se mě, zda mám taky termín,“ doplnil Šigut, k němuž se navíc doneslo od jiného člena karvinského celku, že primátor se chce na FAČR hájit tvrzením, že na benzince sice byl, ale „bokem a nic neslyšel“.
Ještě pro pořádek. Černaj a Puček měli sehrát roli prostředníků tohoto nekalého obchodu. A proslýchá se, že oba s policisty spolupracují.
Při svém úvodním květnovém výslechu přitom Šigut vyšetřovatelům tyto detaily zatajil. Ke změně postoje ho donutil až blížící se konec sezony a rady jeho advokáta. Proto 18. června odhalil vyšetřovatelům schůzky v kotelně, na druhý den pak bylo vyhlášeno po Wolfovi celostátní pátrání. On byl však s rodinou na dovolené v Chorvatsku. Ve čtvrtek se policii sám přihlásil a byl odveden v poutech s návrhem na vazbu, který byl však Okresním soudem v Ostravě v pátek zamítnut.
„Byl jsem stále hráč Karviné, jezdil tam na tréninky a měl strach z mocipána Wolfa. V době prvního výslechu jsem jezdil pravidelně do Karviné a byl jsem v blízkém kontaktu s osobami, které tam pracují,“ vysvětlil Šigut do protokolu své počáteční mlčení.
„Teď je již konec sezony, na stadion nejezdím a je velmi pravděpodobné, že se tam již neukážu. Navíc mi můj právní zástupce vysvětlil, že s tím musím jít ven, jinak je možné, že z toho budou špatné následky.“
Radiožurnál oslovil Šiguta napřímo, ale reagoval nechtěl. „Rád bych se k tomu vyjádřil, ale nemůžu, teď není úplně vhodná chvíle,“ vzkázal jen.
Wolf rezolutně odmítl, že by s kýmkoliv manipuloval. Jeho obhájkyně Kateřina Světlíková označila tvrzení fotbalisty za osamocená a rozporovaná jinými důkazy, zatímco samotný postup policie zhodnotila jako nestandardní.
„A není nám úplně zřejmé a můžeme se jen domnívat, co ho motivovalo k tomu, aby takto vypovídal,“ podotkla advokátka. Člen karvinského představenstva Petr Hort, jenž měl hráče na schůzku do kotelny přivést, na dotazy Radiožurnálu nereagoval vůbec.
Samotné soudní líčení o návrhu na vzetí do vazby trvalo v pátek téměř čtyři hodiny a skončilo pro prvního muže Karviné úspěšně. „Soudkyně rozhodla o tom, že se obviněný propouští ze zadržení. Neshledala důvody vazby. Podle názoru soudu nehrozí, že by v současném stadiu vyšetřování hrozilo jeho maření,“ zdůvodnil osvobozující verdikt mluvčí ostravského okresního soudu Dalibor Zecha.
Vyšetřování údajného korupčního jednání tak bude nadále probíhat bez omezení primátorovy osobní svobody.
Chance Liga








































































