Doposud bylo o Sportovní radě FAČR slyšet jen při hledání reprezentačního kouče. A pak znovu, když kompletně rezignovala v čele se svým bývalým šéfem Vladimírem Šmicrem.
Mezitím vznikla nová a zřejmě s trochu jinými cíli. Chce otevírat důležitá témata pro rozvoj mládeže.
Aktuální složení Rady:
Augustin Chromý (šéf akademie Sigmy Olomouc),
Ludvík Zajíc (šéftrenér mládeže Hradce Králové),
Jan Říčka (šéfskaut Viktorie Plzeň),
Pavel Malura (šéftrenér mládeže a trenér B-týmu Mladé Boleslavi),
Oldřich Šmerda (manažer akademie Sparty),
Přemysl Kovář (šéf fotbalových operací Slavie),
Jiří Liška (sportovní ředitel ženského týmu Slovanu Liberec)
Erich Brabec (technický ředitel FAČR).
Jak vidno, své zástupce mají v Radě i přední české kluby Sparta, Slavia a Plzeň. „Sešívaní“ vyslali Přemysla Kováře, jehož nedávno v rámci své organizační struktury povýšili, Viktoria nasadila bývalého skauta Chelsea či Manchesteru City Jana Říčku.
„Uvědomil jsem si, že hlas AC Sparta Praha by měl být slyšet,“ uvedl Oldřich Šmerda, manažer sparťanské akademie, pro klubový web.
„V první řadě bych rád poděkoval vedení klubu a Erichu Brabcovi za příležitost stát se členem Sportovní rady. Po krátké úvaze a konzultaci s kolegy z akademie a vedení klubu jsem tuto nabídku s radostí přijal. Považuji za zásadní otevírat témata důležitá pro rozvoj mládeže, a nejen volat po změnách, ale také aktivně hledat, navrhovat a předkládat řešení.“
Předchozí sportovní rada se pouštěla do mediálních přestřelek. Vladimír Šmicer se několikrát nechal slyšet, že její názor nebere vedení FAČR v potaz zejména při hledání nového trenéra národního týmu, přestože byl Ivan Hašek favoritem obou stran.
Když Šmicer a spol. rezignovali, asociace se rozhodla Radu nerušit.
„Sportovní rada byla nějakou dobu neobsazena, ale na výkonném výboru jsme se shodli, že ji nebudeme rušit a že ji zachováme. Chtěli jsme dbát na to, aby to byl poradní orgán jak výkonného výboru, tak technického ředitele i sportovního úseku. A aby s tím byli členové ztotožněni,“ řekl na tiskové konferenci předseda FAČR Petr Fousek.
„Myslím, že ten orgán je zapotřebí. Stál jsem o to, aby v radě byli lidé, kteří působí v klubech v různých pozicích, aby se jednotlivé segmenty protínaly. Rada může přicházet s inovativními myšlenkami. Jsou mezi nimi jak staří bardi, kteří si ve fotbale něčím prošli, tak i mladí s drajvem. Mix je velmi dobrý,“ doplnil spokojený Erich Brabec.
Šmerda ještě zdůraznil, že ve sparťanské akademii proběhlo za poslední měsíce několik změn vedoucí ke zkvalitnění práce s mládeží. A další kroky mají následovat.
„Tyto zkušenosti chci využít při řešení klíčových problémů, které před námi stojí. Věřím, že poznatky z naší akademie přinesou cenné podněty pro řešení důležitých témat. Zároveň mě velmi obohatí zkušenosti kolegů ze Sportovní rady, kteří mají dlouholetou praxi ve fotbalovém prostředí a ve výchově mladých hráčů,“ pokračoval Šmerda.
„Jako jeden z nejmladších členů Sportovní rady se budu snažit přinést inovativní myšlenky a pomoci tak při hledání vhodných řešení. Možnost podílet se na zkvalitnění výchovy mládeže a dalších oblastí je pro mě velkou motivací. Věřím, že vzájemná spolupráce bude podnětná a přinese konkrétní výsledky pro budoucnost českého fotbalu,“ dodal.
Pavel Malura, člen Sportovní rady a šéftrenér mládeže Mladé Boleslavi:
„Myslím, že každý z trenérů a funkcionářů pracujících v českém fotbale by měl mít zájem o jeho rozvoj, ať již přímo na hřišti, či jinde. Když jsem byl technickým ředitelem fotbalové asociace panem Erichem Brabcem osloven, zda bych měl o členství v radě zájem, rád jsem přijal.“„S mnohými členy rady jsem se dlouhodobě potkával při svém působení ve fotbale, vždy jsem si vážil jejich názorů, respektoval jejich práci a rád je potkával. Doufám, že činnost sportovní rady bude fotbalu prospěšná a přinese podněty, které pomohou rozvíjet dále sport, který máme rádi.“
Vsaď si na nejbližší zápas Sparty