Jak zjistil inFotbal.cz, vedení Karviné reálně zvažuje, že přijme žádost ostatních profesionálních klubů a stáhne své odvolání proti rozhodnutí Etické komise FAČR o vyřazení z nejvyšší soutěže. To by znamenalo, že zahájí novou sezonu ve druhé lize. „LFA už oslovila Táborsko, jestli má zájem posunout se do Chance Ligy,“ potvrzují redakční zdroje chystané scénáře.
Táborsko je první na seznamu druholigových klubů, které mohou Karvinou nahradit. A posun do nejvyšší soutěže Jihočeši teď vyhodnocují, protože i kdyby to mělo za rok znamenat jejich přímý pád zpátky do druhé, vydělají skoro 60 milionů korun.
Zvážit ale musejí také sportovní stránku, zda budou schopni být vzhledem ke své finanční situaci konkurenceschopní a nebýt jen prvním týmem na odstřel. Ligu by museli hrát v Českých Budějovicích.
Pokud Táborsko tuto možnost odmítne, dalším na řadě je Artis Brno. Jeho postoj už není tak jednoznačný. „Majitel Igor Fait do toho úplně jít nechce, protože by radši preferoval sportovní cestu,“ přibližují zdroje inFotbalu, jak o tom Artis může přemýšlet. Ve vedení klubu každopádně mají zaznívat hlasy, že je jednodušší udržet se v první lize než hrát s Karvinou o přímý postup ve druhé.
Co když i brněnský celek nakonec odmítne? Podle řádů by tuto možnost mělo mít následně Ústí nad Labem a zmínil to před několika dny výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta, Severočeši však nedisponují potřebnou licencí pro nejvyšší soutěž kvůli stadionu, takže by přednost měla pražská Dukla.
Paradoxem je, že kdyby se původně Karviná neodvolala vůbec, tedy před losem 22. června, Dukla by rovnou zůstala v nejvyšší soutěži a nezahučela by mezi druholigové týmy. Situace se ale mění až nyní a Karvinští zvažují stažení svého odvolání.
Možná i kvůli zadržení primátora Jana Wolfa, kterého policie ve čtvrtek odvedla v poutech, když se jí po dovolené v Chorvatsku sám přihlásil, a byl na něj podán návrh do vazby.
V první řadě by to ale pomohlo českému klubovému fotbalu, aby nepřišel o pět týmů v pohárové Evropě. Jinak hrozí, že UEFA Karvinou vyloučí a nenahradí ji Jabloncem, jak se původně předpokládalo.
V takovém případě by český fotbal reprezentovaly jen čtyři kluby, zatímco by se koeficient stále dělil pěti. Ztráta současných pozic by znamenala i finanční výpadek.
Každý klub z nejvyšší soutěže, který nepostoupí do základní skupiny evropských pohárů, by měl v nadcházejícím ročníku inkasovat od UEFA solidární příspěvek ve výši 800 tisíc eur (zhruba 20 milionů korun). Další část, přibližně 15 procent z celkového balíku, má putovat i do druhé ligy. Jde zhruba o 300 milionů korun ročně, což znamená při pětiletém koeficientu až 1,5 miliardy korun.
Chance Liga











































































