Vladimír Šmicer se veřejně přihlásil, že má zájem o funkci generálního manažera českého národního týmu. „Bylo by to lákavé, tuhle nabídku bych neodmítl,“ potvrdil v podcastu Šmíca z voleje. Podle zdrojů inFotbal.cz je ovšem jeho zvolení momentálně z několika důvodů spíše nereálné.
Šmicer tvrdí, že fandil příchodu Pavla Nedvěda do této pozice. A následně byl zklamaný, když držitel Zlatého míče nabídku FAČR odmítl. „Mohl to být velký boom pro náš fotbal. Navnadil nás. Bylo nešťastné, že to řekl den před výkonným výborem. Ty důvody, že by to asi nestíhal časově, mohl vědět trošku dřív,“ myslí si bývalý hráč Slavie nebo Liverpoolu.
Co bude teď? Pracovní skupina fotbalové asociace musí najít jiné řešení. Nový kouč Ivan Hašek zmínil při svém nástupu tři jména: Šmicer, Petr Čech a Karel Poborský.
Vezměme to od posledního jmenovaného: je Poborský politicky průchozí? Kandidoval přece proti Petru Fouskovi při volbě předsedy FAČR. Čech žije v Londýně a dokud tam jeho děti studují, asi se vracet do Česka nebude.
Šmicer by zájem měl.
„Neuvažoval jsem o tom v době, když byl ve hře Méďa. Ale to se změnilo a jsem zmiňovaný mezi kandidáty. Ivana Haška znám dobře, takže se to nabízí. Je to nároďák a tady nemůžeš říct ne. Nechci, aby to vypadalo, že se někam cpu, ale bylo by to pro mě lákavé. Záleží na výkonném výboru,“ zahlásil.
Portál inFotbal.cz oslovil několik zasvěcených lidí z českého fotbalu, kteří budou mít k volbě nového generálního manažera blízko. Zároveň požádali o anonymitu, aby ochránili své vztahy.
„Momentálně se nedá vyloučit takřka nic, ale Šmicer v této funkci téměř jistě nebude. Manažersky deset let nikde nepůsobil, když nepočítáme jeho předsednictví v amatérském klubu SK Dolní Chabry. Byl manažerem u nároďáku hned po skončení kariéry za éry Michala Bílka. Pak zažil nepovedený půlrok jako asistent Alexe Pastoora ve Slavii. Ale nic dalšího. Naposledy působil jako představitel sportovní rady, která se rozpadla po jmenování Ivana Haška, kterého sama doporučila,“ vyjmenovává jeden ze zdrojů Šmicrovy kariérní manažerské štace.
V tuto chvíli je nepředstavitelné jeho zvolení ve Výkonném výboru FAČR i z „politických“ důvodů.
„Většina členů s ním má problém – někteří za jeho minulost v Fevoluci, jiní nechtějí mít v této pozici kamaráda Ivana Haška,“ doplnil další ze zdrojů. Navíc bude zodpovídat za celkové financování reprezentace. Je tedy možné, že se do výběru dostanou i jiná jména, než která zmínil Hašek.
Co řekl Vladimír Šmicer k rezignaci Sportovní rady FAČR
Možná jsme se cítili nedocenění
„Panoval tam dlouhodobě nesoulad v tom, jakou roli by Sportovní rada měla mít. Náš pohled byl jiný oproti FAČR. Nebylo to vyloženě, že bychom proti sobě bojovali, ale necítil jsem od výkonného výboru důvěru. Chtěli jsme mít větší váhu našich názorů. Možná jsme se cítili trošku nedocenění. Řada lidí v Radě je na řídících funkcích – Tomáš Rosický, Zdeněk Grygera. A ti jsou zvyklí rozhodovat.“
„Ve čtvrtek ráno jsem dostal zprávu od některých členů, nechci je jmenovat, že už ve sportovní radě nechtějí dál působit. Někteří už chtěli skončit v průběhu loňského roku, ale snažil jsem je přesvědčovat, že to má cenu. Tlačil jsem na to, abychom pomohli s výběrem nového trenéra národního týmu, a to se povedlo.“