Šilhavý zůstává. Výkonný výbor trenéra reprezentace neodvolal

Jiří Novák, 17. 10. 14:47
Česko
Jaroslav Šilhavý

Úterní zasedání výkonného výboru je u konce a rozhodnutí je následující – Jaroslav Šilhavý nadále povede českou fotbalovou reprezentaci. S trenérem bude pokračovat i kompletní realizační tým. Národní výběr bude připravovat na rozhodující utkání v kvalifikaci na EURO proti Polsku a Moldávii.

„Svolání VV bylo reakcí na výsledky a výkony. Vyhodnotili jsme situaci, diskutovali jsme o různých možnostech a nakonec se rozhodli upřednostnit variantu, že Jaroslav Šilhavý a realizační tým zůstanou,“ řekl předseda FAČR Petr Fousek.

Zkušený kouč se dostal pod tlak po zápasech již zmiňované evropské kvalifikace. Češi získali ze dvou vzájemných utkání proti Albánii jediný bod, v neděli pak po gólu z penalty porazili Faerské ostrovy 1:0.

Výkonný výbor se údajně obával nálady nejen fanoušků, ale i hráčské kabiny, jak by reagovali na Šilhavého odvolání a povýšení asistenta Jiřího Chytrého do role hlavního trenéra či jiné varianty. Na úterním jednání padala i jména Davida Holoubka či Ericha Brabce jako dočasných trenérů. Jeden z členů VV dokonce volal kapitánovi Tomáši Součkovi, aby prezentoval názor kabiny ostatním členům fotbalové vlády.

Tímto rozhodnutím si výkonný výbor dává delší čas na hledání nového kouče, který by teoreticky na místo Jaroslava Šilhavého nastoupil buď po kvalifikačním cyklu nebo po evropském šampionátu v roce 2024.

Umožňuje to nová úprava smluv s hlavním trenérem i jeho asistenty.

„Účinnost smluv je nově stanovena do 30. 11., tedy do konce kvalifikace. Poté je možnost oboustranné opce. Jinými slovy: obě strany musí souhlasit s tím, aby se pokračovalo dál ve spolupráci,“ vysvětlil místopředseda FAČR Jiří Šidliák.

Vyjádření FAČR: „Čtyřhodinové jednání věnovali členové výkonného výboru detailnímu posuzování jednotlivých variant a jejich kladů i záporů. Na zasedání byl přizván trenér Jaroslav Šilhavý, který zhodnotil dosavadní průběh kvalifikace a vyhlídky před závěrečným dvojutkáním a deklaroval maximální odhodlání a připravenost.“

„Výkonný výbor vyjádřil nespokojenost s některými dosavadními výsledky a výkony. Zároveň zdůraznil, že cílem nadále jednoznačně zůstává postup na EURO 2024.“

„Výkonný výbor zavrhl okamžitou výměnu trenéra a celého realizačního týmu, zejména s přihlédnutím k velmi napjaté časové ose, kdy už 27. října je nutné oznámit širší nominaci a 13. listopadu začne sraz . Stejně tak zamítl improvizovaná nebo částečná řešení, zejména využití trenérů či asistentů pod smlouvou v klubech. Výkonný výbor zavrhl i možnost využití jiných trenérů FAČR od dalších reprezentačních kategorií, stejně jako variantu zahraničního trenéra.“