Tomáš Rosický prozradil, že Veljko Birmančevič (26) byl v zimním přestupovém okně připravený odejít do Besiktase. Jenže k dohodě nedošlo mezi kluby.
„Nabídka byla dobrá a chtěl ji přijmout,“ říká sportovní ředitel Sparty v podcastu Livesport Daily. „Což je v pořádku, jeho čas přijde. Spokojený musí být ale i klub. Birma by tu nabídku využil, kdybychom se dohodli mezi kluby, ale to se nestalo.“
Stejně tak se už v létě řešil případný odchod Martina Vitíka (22), na kterého přilétly dvě nabídky z Hoffenheimu a Boloni. Italský klub dokonce předložil nabídku, se kterou už byla Sparta spokojená. Rosický potvrdil dřívější informace portálu inFotbal.cz o její výši – 13 milionů eur + 5 milionů eur v bonusech. Dohromady 18 milionů eur.
„Ta částka byla opravdu dobrá. Možná bychom ji využili, ale přišla pozdě,“ vysvětloval jiné okolnosti, proč nakonec Vitík neodešel. „Hráli jsme poslední zápas o postup do Ligy mistrů s Malmö, kdy jsme tu nabídku zamítali. Už bychom nedostali náhradu, kterou bychom chtěli. Někoho bychom našli, ale ne toho, koho bychom chtěli kvalitativně. Ti hráči, které jsme chtěli, už byli rozebraní.“
Vitík se během jednání vyjádřil, že by o přestup do Boloni měl zájem. Skousnout následně setrvání, nebylo jednoduché.
„Je to strašně těžký. I ty peníze, které najednou můžou hráči vydělat, hrají roli. Když to vidíš před sebou napsané, tak to taky vypadá jinak,“ směje se Rosický. „Na druhou stranu se Martin Vitík neustále chová jako absolutní profesionál. Stal se z něj výborný hráč.“
Mezi Spartou a Vitíkem nyní existuje dohoda, že pokud přijde další nabídka po této sezoně, budou se o ní bavit. „Nemůžete hráčům neustále zastavovat možnosti, kam přestoupit. On si to i zaslouží,“ podotkl v podcastu.
Na pravého beka jsme měli pět hráčů
A co příchody? Sparta v zimě usilovala o Bryana Reynoldse (23) z belgického Westerlo, ale ani po několika návrzích transfer nevyšel. Rosický tvrdí, že není pravda, že by na něj dvakrát navyšoval nabídku, jak se v Belgii psalo. Dokonce prý jednal paralelně s dalšími čtyřmi fotbalisty na stejnou pozici.
„Potřebovali jsme rozhýbat trh s pravými beky, proto jsme první nabídku podstřelili. Měli jsme dohodu s týmy, které chtěly Reynoldse koupit, a odsud by jejich hráči šli k nám. My jsme potřebovali, aby Reynolds skončil buď u nás, nebo někde jinde. Jelikož se nestalo ani jedno, protože Westerlo se dostalo do špatné situace, tak nešlo dělat vůbec nic. A ty další návaznosti se zavřely,“ naznačil Rosický, jaký plán měl za Reynoldsem schovaný.
Zároveň doplnil, že měl dohodu s trenérem Larsem Friisem na tom, že když ani jeden z pěti vytipovaných hráčů nepřijde, nebude se hledat nikdo další a kádr zůstane ve stejném složení. „Jednali jsme paralelně se všemi a jediný, kdo se dostal ven, byl Reynolds.“
Už nikdy Stramaccioni
Další podstatnou věcí je, a kterou Rosický zdůrazňuje, že nechce utrácet za nové hráče příliš. Proč?
„Důležitá je postupná cesta. Po Stramaccioniho éře jsme viděli, jak se klub zabrzdí a zastaví, když uděláte něco skokově,“ vypráví. „Strašně zásadní jsou v tom platy, už to není o transferové částce, co jsme schopni zaplatit, protože samozřejmě jsme, ale platová struktura je stejně tak důležitá. Jakmile uděláte čtyři, pět hráčů, kteří vám z toho odskočí, tak se může stát, co se stalo za Stramaccioniho. Ti kluci budou ustřelení – a pro tým, tu kulturu a prostředí je to prostě špatně. Budeme se nadále rozvíjet na platech i transferech, ale musí se to dělat postupně. Jinak by nám to mohlo zrušit to, co jsme tady dlouhá léta budovali.“
Na dotaz, co říká na slova předsedy Slavie Jaroslava Tvrdíka, že bude po postupu do Ligy mistrů investovat ve velkém, aby tým mohl být konkurenceschopnější, reagoval slovy: „Musím jednoduše odpovědět, že názory Jaroslava Tvrdíka mě vůbec nezajímají.“
Rosický také řekl, že nové hráče nejprve hledá v české lize a ve sparťanské akademii, ale protože se tady často nedaří nacházet potřebná okamžitá kvalita, většina posil proto přichází ze zahraničí.
„Nepouštíme se (v české lize) do boje o hráče, kterého nechceme. Teď jsme přivedli Uchennu, myslíme si, že jsme koupili výborného stopera do budoucna. A tam byl velký boj, který jsme vyhráli. Kdekoliv jsme bojovali, tak jsme to vyhráli,“ rýpnul si nazpátek do Slavie a dalších konkurentů.
Že dobré posily přivedl Priske? Není to tak
Zároveň odmítá tezi, že dobré hráče do Sparty přivedl její bývalý kouč Brian Priske s tím, že na všech posilách pracuje Rosický se svým týmem dlouhodobě.
„Jsme v kontaktu delší dobu ne přímo s hráči, ale s jejich agenty. A když přestanou být spokojení ve svých klubech, vědí, že my jsme tam dlouho. Dobrým příkladem je Birmančevič. Chtěli jsme ho, už když šel z Čukarički do Malmö, ale byli jsme tam pozdě. Ve Švédsku měl úspěšné angažmá, odtud odcházel do Toulouse, kde vůbec nehrál, a my jsme měli navrch, že jsme tam byli dopředu.“
„Strašně důležité je i to, abych nepřivedl trenérovi někoho, koho nechce. A stejně tak to funguje na druhou stranu. Že se na něčem neshodnete, to je naprosto normální. Ty debaty jsou dennodenní u spousty hráčů,“ pokračuje Rosický.
Za příklad dává dva nepovedené transfery z poslední doby: stopery Dimitrije Kamenoviče (24) a Jamese Gomeze (23).
„Brian chtěl víc Gomeze, protože ho znal dobře. Já mu říkal negativa, co jsme měli od skautingu, ukazovali jsme mu data, jak jsme ho četli. Když ale cítíte, že toho hráče chce trenér víc než vy, tak mu ho stejně dáte. V uvozovkách mu ho musíte dát, když vám řekne: vím, jaká má negativa, budu s ním pracovat, já ho zlepším… Tohle chcete slyšet.“
„Kamenovič byl zase někdo, koho jsem tlačil víc já. Levá noha, mohl hrát dvě pozice. Kapitán jednadvacítky, dobré fyzické předpoklady. Ale byl těžší, pomalejší. To zase vadilo víc Brianovi. Snad jen u Uchenny jsme se na tom velmi rychle shodli úplně všichni. To byl první takový transfer.“
Ke skautingu řekl, že ho obstarávají čtyři skauti a dva datoví analytici. Jeho šéfem je Rosického bratr Jiří, v poslední době často kritizovaný z různých důvodů.
„Víte, kdo vede Spartu – František Čupr. A kdyby něco nefungovalo, jak má, tak by takhle zkušený manažer mimo Spartu, který je zvyklý řídit obrovské byznysy, něco takového netrpěl. S lidmi ze skautingu pracujeme dlouho a mají obrovský podíl na posledním doublu a titulových sezonách,“ stojí si za svým šéf sportovního úseku Sparty.