Brian Priske vysvětluje rozhodnutí, která musel na základě kritiky fanoušků a expertů ve Feyenoordu změnit. Například chtěl svůj nový tým naučit hrát v systému 3–4–3 stejně jako Spartu, nefungovalo to. Zavedl pozápasová kolečka, a fanoušci pískali. Že to nebude jednoduchá štace po úspěšném Arnem Slotovi, si uvědomoval.
„Mohl jsem zvolit jednodušší cestu, zůstat v Praze a čekat na jiný klub, ale právě v těžkosti tohoto úkolu jsem viděl výzvu,“ řekl Priske v obsáhlém rozhovoru pro nizozemský magazín Voetbal International.
„Věděl jsem, že to nebude fungovat samo. Feyenoord potřebuje čas, který ve špičkovém klubu není. To vím já – a naštěstí to ví i vedení klubu. Musíme se rozvíjet za pochodu a zároveň podávat výkony. I když je to velká výzva, stále si věřím.“
„Za svou kariéru jsem se naučil jednu věc: nezáleží na tom, jak začnete, ale jak skončíte. Ve stejném procesu změn byly i Antverpy a Sparta, když jsem tam šel trénovat. V obou případech jsme začali hodně špatně, ale dokázali jsme situaci otočit. V Belgii jsme se dostali do evropských poháru, v Česku jsme se stali mistry.“
Priske pokračoval, že chápe kritiku fanoušků, expertů i médií, ale upozorňuje na spoustu důvodů, proč Feyenoord zatím nehraje dobře. Vypichuje nový realizační tým, odchod 17 hráčů a zapracování 11 nových posil. Navíc se jeho mužstvo potýká se zraněním několika opor.
„Do toho řada kluků musela řešit přestupové starosti, což znamenalo, že ani jejich výkony nebyly optimální,“ poznamenal dánský kouč. To byl případ i slovenského reprezentanta Dávida Hancka (26), jenž do poslední chvíle nevěděl, jestli neodejde do Atlétika Madrid.
3–4–3 jsme nehodili přes palubu
Velké změny prý sehrály velkou roli i v tom, proč se Priske snažil v letní přípravě a na úplném začátku sezony změnit rozestavení z 4–3–3 na 3–4–3. Kritici mu vyčítali, že zboural to, co fungovalo Slotovi tři roky.
„Souviselo to právě s přestupovým obdobím. Po Wiefferovi a Mintehovi jsem očekával, že brzy odejdou další hráči. Vnímal jsem to jako okamžik, kdy je potřeba něco změnit, protože jsem si myslel, že tento způsob hry by mohl týmu vyhovovat, zejména s ohledem na Ligu mistrů,“ vysvětluje Priske.
„S tím, co teď vím, upřímně říkám, že jsem to neměl dělat. Změna herního stylu na 3–4–3 nás stála zbytečně moc času, a to mě štve, protože teď toho času je málo. Troufám si to přiznat. V určité chvíli jsem nabyl pocitu, že s hráči, které máme, je lepší hrát 4–3–3. Cítí se v tomto rozestavení mnohem pohodlněji. Každopádně systém 3–4–3 jsme ještě nehodili přes palubu. Pořád ho používáme, třeba proti Leverkusenu jsme druhý poločas nakonec tímto systémem hráli.“
Zklamalo mě, že kolečko tady nepřijali
Vedle rozestavení Priske zrušil také pověstná pozápasová kolečka, která se nelíbila fanouškům a často na hráče při nich pískali. A právě kvůli kritice, které on sám nerozumí, svou tradici porušil.
„Trenér by měl být flexibilní, protože cesta vedoucí k cíli není nikdy rovná čára. Totéž platí pro kolečko. Jsem zklamaný, že to v Nizozemsku nebylo přijato a že na nás fanoušci pískali. Stále nechápu proč, ale jako trenér a lídr musíte dávat pozor na širší souvislosti. Pokud hrozí, že kolečko vrazí klín mezi hráče, lidi v klubu a fanoušky, stojí za to v něm pokračovat?“ zeptal se redaktora.
„V takovém případě jsem raději flexibilní, ale nebudu nikdy flexibilní, pokud půjde o moji filozofii a herní principy. Neříkám, že mě neovlivňuje tlak nebo kritika jako teď. Ale to, že něco změním, třeba to kolečko, ještě neznamená, že se ze mě stává jiný člověk,“ uvedl.
Jednal jsem s Manchesterem City
Během rozhovoru byl Priske konfrontován i se skutečností, že v minulosti jednal s Manchesterem City. „Kde jste to našel?“ opáčil s úsměvem trenér. „Nerad o tom mluvím. Ono to pak vypadá, jako bych se plácal po zádech.“
Následně zájem anglického velkoklubu potvrdil. Bylo to několik let nazpátek, když ho začal lanařit Mikel Arteta, tehdejší asistent Pepa Guardioly. Španělský kouč chtěl, aby se Priske stal trenérem na standardní situace, které měl v Midtjyllandu vytříbené. Právě tam „citizens“ zaujal.
„Je pěkné, když je vaše práce, kterou jste odvedl, takto oceněna. Standardní situace mohou udělat velký rozdíl, když se potkají dva vyrovnané týmy a šancí ze hry je málo,“ uzavřel téma Priske.
Na spolupráci se tenkrát se City nedomluvil a momentálně má prý ve Feyenoordu jiného specialistu na standardky Etiënna Reijnena. „Je mladý, ale skvělý. V této disciplíně patříme v Eredivisie ke špičce,“ dodal.