Fousek vysvětluje, proč Šilhavý zůstal a proč odmítl jiné trenéry

Jiří Novák, 17. 10. 15:48
Česko
Petr Fousek
FOTO: FAČR

Na tiskové konferenci po jednání výkonného výboru FAČR se k rozhodnutí o setrvání Jaroslava Šilhavého na pozici hlavního trenéra vyjádřili předseda fotbalové asociace Petr Fousek a 1. místopředseda Jiří Šidliák. Nastínili průběh úterního jednání a diskutované varianty. „Nechtěli jsme dělat polovičatá řešení, aby se realizační tým obměňoval částečně,“ prohlásil Šidliák.

Svolání výkonného výboru FAČR bylo podle předsedy Fouska reakcí na poslední výkony a výsledky národního výběru. „Vyhodnotili jsme situaci, diskutovali jsme o různých možnostech a nakonec se rozhodli upřednostnit variantu, že Jaroslav Šilhavý a realizační tým zůstanou,“ prohlásil po schůzi Petr Fousek. Mančaft tak proti Polsku a Moldávii povedou stejní trenéři.

Diskutovaly se prý možnosti sáhnout do vlastních zdrojů v podobě asistenta Jiřího Chytrého nebo trenérů mládežnických kategorií, tedy Davida Holoubka, Jana Suchopárka a dalších. Zaznělo i jméno Ericha Brabce, technického manažera.

„Diskutovala se i možnost jednorázové výpomoci, kterou jsme zavrhli. Zejména tedy případy, kdy se jedná o trenéry, kteří jsou vázáni v klubech nebo jinak smluvně,“ popisovali funkcionáři průběh jednání. Zavržena byla i varianta zahraničního kouče.

Podle 1. místopředsedy FAČR zůstaly nakonec dvě možnosti – vyměnit kompletní realizační tým, anebo zanechat ten stávající. Nakonec zvítězila druhá varianta. „Došlo k úpravě účinnosti smluv realizačního týmu do 30. listopadu. Součástí je i oboustranná opce – obě strany se musí domluvit na případném pokračování spolupráce,“ přiblížil Šidliák změny.

Výkonný výbor podle oficiálního prohlášení zavrhl okamžitou výměnu trenéra a celého realizačního týmu zejména s přihlédnutím k velmi napjaté časové ose, kdy už 27. října je nutné oznámit širší nominaci a 13. listopadu začne sraz .

Rozhodnutí zanechat současný realizační tým bylo podle Fouska přijato drtivou většinou výkonného výboru. Cílem je i nadále postup na evropský šampionát v roce 2024.