Česko hledá trenéra reprezentace. Jak reálná je varianta Trpišovský

inFOTBAL.cz, 14. 10. 11:38
Česko
Jindřich Trpišovský
FOTO: .cz

Na pražském Strahově se připravuje seznam trenérů, kteří by se mohli ujmout národního týmu. Padají různá jména. Jako první naskočí Jindřich Trpišovský, úspěšný kouč Slavie a nejlepší český trenér posledních několika let. Šéf „sešívaných“ Jaroslav Tvrdík jeho částečné uvolnění nevyloučil. Ale je tato varianta opravdu reálná?

Portál inFotbal.cz jako první v pátek ráno publikoval informaci, že k největším favoritům patří Ivan Hašek, bývalý kouč Sparty a expředseda FAČR, který má v arabském světě vybudované větší jméno než doma.

Ivan Hašek

Objevují se však hlasy, zda nápad předsedy asociace Petra Fouska projde přes některé členy ve výkonném výboru, kteří se s Haškem historicky nemusejí. Samozřejmě pokud na hlasování o jeho angažování dojde. Nejdříve by musel být odvolán Jaroslav Šilhavý, který zatím zůstává ve funkci pro nedělní kvalifikační zápas s Faerskými ostrovy. A stále nelze úplně smést ze stolu variantu, že na lavičce národního týmu zůstane i po něm. Zejména ve chvíli, kdy se výkonný výbor na novém kouči neshodne, nebo se nepodaří vyjednat ten, který by se líbil všem.

Tím je právě Jindřich Trpišovský.

Možnost, že by se ujal národního týmu, se ale nejeví příliš reálně, přestože Jaroslav Tvrdík připustil, že dočasně na částečný úvazek by Trpišovského pro potřeby uvolnil.

„Umím si představit, že Jindra povede souběžně Slavii i reprezentaci. Dokud má ale smlouvu, tak natrvalo v žádném případě,“ řekl Tvrdík před měsícem v placeném podcastu Kudy běží zajíc.

Zůstává otázkou, zda si to představit dokáže Trpišovský. „V hlavě mám jen Slavii,“ opakuje na nesčetné dotazy ohledně jiných nabídek. Svou práci zakládá na důkladné přípravě a analýze soupeřů, což je časově náročné. Pokud by seděl na dvou židlích, v některých dnech by musela jít Slavia stranou, hlavně před blížícím se reprezentačním srazem. A vršovický klub aktuálně není v pozici, aby si něco takového mohl dovolit. I proto se zasvěcení lidé, se kterými inFotbal.cz mluvil, shodují, že šance národního týmu na získání Trpišovského je spíš malá.

Kdo dál?

Třeba se mluví o návratu Michala Bílka, který už jednou u reprezentace byl. Tehdejší hráči v čele s Tomášem Rosickým či Milanem Barošem pro něj dýchali a bránili ho před tvrdou kritikou fanoušků a médií. Chtěl by riskovat, že tohle absolvuje znovu? Těžko říct.

Michal Bílek

V úvahu připadá i varianta s Davidem Holoubkem. Asociace už ho platí coby trenéra národního týmu U19, což je podstatné vzhledem k tomu, že Šilhavému v případě odvolání bude muset vyplatit přes 6 milionů korun. Ve chvíli, kdy FAČR utahuje opasek, by finančně nenákladná řešení byla vítaná.

Do tohoto pohledu naopak nepasuje Martin Svědík, za kterého by musela Slovácku vyplatit výstupní klauzuli 400 000 eur (téměř 10 milionů korun). V létě odmítl nabídku Viktorie ještě před příchodem nových majitelů a smlouvu má podepsanou s moravským klubem do léta 2025. Strahov ale velmi dobře zná. Jako trenér působil u výběru do 20 let a byl také tři roky asistentem Vítězslava Lavičky v jednadvacítce.