Prvoligové kluby, které se neprobojovaly do ligové fáze evropských pohárových soutěží, si rozdělí 5,342 milionu eur (přes 129 milionů korun). Z této částky pak 10 procent připadne klubům druhé nejvyšší soutěže, odhlasovalo ve středu v Kroměříži ligové grémium LFA, která v Česku řídí profesionální soutěže. Po roce jde o nárůst přibližně o sedm milionů korun.
Grémium schválilo způsob rozdělení plateb solidarity, prostřednictvím kterých UEFA každoročně přerozděluje část výnosů ze svých klubových soutěží – Ligy mistrů, Evropské ligy a Konferenční ligy – mezi národní asociace.
Finální výše částky pro jednotlivé země vychází ze dvou základních pilířů. Jednak 70 procent z celkové sumy se rozděluje podle takzvaného Access listu, tedy umístění asociace v koeficientu pro daný ročník. Pořadí je redukováno o nejlepších pět zemí. Asociace, které mají zástupce v Lize mistrů, jsou navíc v tomto pilíři zvýhodněny bez ohledu na postavení v žebříčku. V této části UEFA rozdělí mezi asociace 180,6 milionu eur (přibližně čtyři miliardy a 357 milionů korun).
Zbývajících 30 procent vychází z výše odměny, kterou v daném ročníku obdrží nejvíce vydělávající klub každé asociace (opět mimo Top5) ze všech tří evropských soutěží. Mezi asociace zde připadá celkem 77,4 milionu eur (přibližně jedna miliarda a 867 milionů korun).
Česko vstupovalo do sezony 2025/26 na 10. místě žebříčku koeficientů. Kluby, které se neprobojovaly do ligové fáze evropských soutěží, si tak na základě prvního pilíře mezi sebe rozdělí 5,936 milionu eur (přes 143 milionů korun). Jde o mírný nárůst, v předchozím ročníku českým klubům připadlo 5,624 milionu eur (asi 136 milionů korun).
Na grémiu došlo ke shodě, že část z těchto prostředků připadne také klubům druhé ligy, a to ve výši 10 procent.
Konkrétně to znamená, že 12 prvoligových klubů – bez Slavie, Sparty, Plzně a Olomouce, které hrají ligovou fázi pohárových soutěží – si rozdělí částku 5,342.400 eur (asi 129 milionů korun). Mezi kluby druhé ligy pak půjde částka 593.600 eur (asi 14,3 milionu korun), přičemž B-týmy platbu solidarity čerpat nesmí.
Podíl z druhého pilíře, jehož výsledky budou známy až po skončení sezony, pak bude rozdělen pouze mezi prvoligové kluby.
Příští sezona fotbalové ligy začne 25. července
Další sezona první fotbalové ligy začne o víkendu 25. a 26. července. Podzimní část bude mít tentokrát jen 18 kol a skončí 13. prosince. Jarní fáze odstartuje 30. ledna 2027 a nadstavbová část vyvrcholí pátým kolem 29. a 30. května. Termínovou listinu dnes v Kroměříži schválily kluby na ligovém grémiu Ligové fotbalové asociace, která v Česku řídí profesionální soutěže.
Příští ligový ročník začne jen týden po finále mistrovství světa. Šampionátu by se mohla zúčastnit i česká reprezentace, kterou v březnu čeká dvoukolové play off o postup na závěrečný turnaj. Národní tým by na mistrovství nepatřil k favoritům a do bojů o medaile by pravděpodobně neprošel.
Podzimní část bude mít tentokrát jen 18 kol, tedy o jedno méně než v této sezoně a předchozích dvou. V roce 2022 kvůli minulému světovému šampionátu v Kataru, kde česká reprezentace nestartovala, skončil ligový podzim už po 16. kole před polovinou listopadu.
„V porovnání s předchozí sezonou začne ligový ročník o týden později, což je dáno konáním mistrovství světa, které vyvrcholí v neděli 19. července. Zároveň jsme museli reagovat na změny v kalendáři reprezentačních přestávek. Na podzim budou pouze dvě, nicméně ta první na přelomu září a října potrvá 16 dní,“ uvedl v tiskové zprávě výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta.
V první lize bude i v příští sezoně pokračovat pětikolová nadstavba, která se hraje od ročníku 2018/19. Začne 1. května 2027 a nový mistr bude znám nejpozději 30. května. Sezona skončí 6. června odvetami baráže o účast v nejvyšší soutěži.
Chance Liga

































































