Arsenal dál stoupá. Po Manchesteru City má nejhodnotnější kádr na světě

Petr Ficker, 23. 09. 15:01
Arsenal FC
Arsenal

si v posledních letech nepochybně výrazně polepšil a nyní konkuruje nejbohatším klubům evropského fotbalu. Celková tržní hodnota týmu je podle webu Transfermarkt ve výši 1,09 miliardy eur, což jej řadí na druhé místo za Manchesterem City na celém starém kontinentu.

Reklama

To, že se Arsenal stal druhým nejhodnotnějším týmem, lze přičíst několika faktorům. Za poslední tři roky se celková tržní hodnota zvýšila o pozoruhodných 82 %, a to z 599 milionů eur v září 2020 na současných 1,09 miliardy eur. 

Tento nárůst o 492 milionů eur překonává nárůst jakéhokoli jiného anglického klubu: na druhém místě je United s nárůstem o 369 milionů eur, následuje (365 milionů eur), Forest (326,6 milionu eur) a (298 milionů eur).

Jaké faktory přispěly k pozoruhodnému vzestupu hodnoty hráčů Arsenalu? Zaprvé, Arsenal v posledních třech letech investoval velké prostředky do nákupu hráčů. I když se nevyrovnal výdajům (1,44 miliardy eur) nebo Manchesteru City (708 milionů eur), jeho výdaje ve výši 680 milionů eur jsou třetí nejvyšší v evropském fotbale.

Vezmeme-li v úvahu čisté výdaje klubu na přestupy, které činí 537 milionů eur, jsou třetí hned za Chelsea a Manchesterem United. To sice částečně vysvětluje vzestup Arsenalu, ale nevypovídá to o celé situaci.

Reklama

Dalším rozhodujícím faktorem je výkonnost týmu pod vedením Mikela Artety. Od prosince 2019, kdy Arteta převzal funkci hlavního trenéra, tržní hodnota mnoha klíčových hráčů Arsenalu neustále roste. Sedm z deseti hráčů, jejichž tržní hodnota vzrostla, vděčí za své zlepšení tomu, že se pod Artetou stali lepšími hráči.

Jen za poslední rok poskočila odhadovaná hodnota klíčových hráčů o desítky milionů eur: Bukayo Saka o 55 milionů eur, Martin Odegaard o 45 milionů, Gabriel Martinelli o 40 milionů a William Saliba o 35 milionů.

Přestože výdaje byly na transfery značné, Artetův vliv na rozvoj hráčů sehrál klíčovou roli při vzestupu Arsenalu v anglickém a evropském fotbale. Manažerova schopnost zvyšovat hodnotu nakoupených i domácích talentů byla pro progres klubu naprosto zásadní.