Tvrdý střet s realitou: Co brání Messimu k návratu do Barcelony

4t
01. 05. 10:59
FC Barcelona

Lionel Messi

Ty příběhy kolují už několika měsíců: chce, aby se Lionel Messi (35) vrátil. Ale realita je jiná a představuje několik překážek, které musejí obě strany zdolat, aby k senzačnímu comebacku došlo. Ve svém sloupku pro BBC je popisuje Guillem Balague, španělský novinář a autor několika knih o argentinském útočníkovi, ke kterému má velmi blízko.

První překážka: až příliš vysoké mzdové výdaje

Barcelona účtuje mzdové náklady kolem 600 milionů eur, které musí snížit o 200 milionů, aby splnila finanční pravidla španělské La Ligy.

„Bez této restrukturalizace – a na chvíli na Messiho zapomeňte – nebude moci zaregistrovat nové smlouvy (Gavi, Araújo, Marcos Alonso a další) nebo přivádět posily pro příští sezonu,“ píše Balague.

V realitě to znamená, že vedení klubu musí někomu sáhnout na mzdu, prodat některé své hráče a nekupovat žádné drahé posily. „Dokonce se mluví o rozvázání smluv s některými hráči.“

Druhá překážka: Messi nezapomíná

Argentinská superstar nemá důvěru k současnému vedení Barcelony. „Bude muset přijít omluva od prezidenta Joana Laporty a dalších ředitelů, kteří zorganizovali jeho odchod z klubu,“ tvrdí Balague. „Pro pragmatického Laportu by to měla být formalita, ale přimět Messiho, aby omluvu přijal a znovu mu zcela důvěřoval, může být podstatně problematičtější.“

Balague popisuje, jak Messi přerušil před dvěma lety svoji dovolenou, aby se vrátil do Barcelony podepsat novou smlouvu. Byl ujišťován, že na Camp Nou zůstane. Jenže místo toho mu bylo oznámeno, že musí odejít.

„Mezi prezidentem klubu a samotným Messim od té doby stále nedošlo k žádnému kontaktu. Je velmi nepravděpodobné, že na to někdy zapomene…“

Messiho chce i banka, které Barcelona dluží

Návrat Lionela Messiho může hrát pozitivní roli nejen ze sportovního pohledu. Protože se kvůli renovaci Camp Nou Barcelona stěhuje na bývalý olympijský stadion Montjuic, přijde zhruba o 55 milionů eur z prodeje vstupenek. Na výstavbu navíc získala 1,4 miliardy eur, celkově tak její dluh narostl na 2,7 miliardy eur.

To vedlo k tomu, že značnou část kontroly nad klubem převzala investiční bankovní společnost Goldman Sachs.

„Pokryla velkou část dluhu nebo se jí podařilo získat další investory, a tak chce mít větší slovo při rozhodování. Stejně jako klub má zájem na návratu Messiho, protože by mohl přilákat více investorů a sponzorů. Jsou naděje, že jeho příchod povede k rychlejšímu splácení těchto dluhů,“ informuje Balague.

Dvouletá smlouva za čtvrtinu platu

Už se o tom psalo, že jakmile Barcelona splní finanční pravidla, chce nabídnout Messimu dvouletou smlouvu s platem 25 milionů eur hrubého za sezonu, což je „čtvrtina toho, co vydělal během předchozího angažmá v Katalánsku“.

„Dokonce se mluví o tom, že ze staré budovy s výhledem na stadion, kde bývala rezidence hráčů akademie La Masia, by se mohlo stát Messiho muzeum, přičemž veškerý výtěžek by šel na financování jeho návratu,“ dodává Balague.

Tak či tak, jedinou jistotou momentálně je, že Messiho smlouva s končí 30. června. A existují pochybnosti o tom, zda bude prodloužena. Dalšími možnostmi jsou MLS nebo Saúdská Arábie.

🔵 Barcelona hledá úspory: dva hráči odmítli snížení platu, ukončí vysílání Barca TV