Špatný byznys Barcelony. Proč Dembélé stojí jen 50 milionů eur a dostane z toho půlku

inFOTBAL.cz, 03. 08. 06:54
FC Barcelona
Ousmane Dembélé
FOTO: depositphotos.com

Asi nikdo nechápe, proč Ousmane Dembélé (26) přestupuje do za tak špatných finančních podmínek. Transferová částka 50 milionů eur je strašně nízká, navíc z ní Katalánci dostanou jen polovinu, a to za francouzského křídelníka v roce 2017 zaplatili 140 milionů eur… Tady je vysvětlení, proč k tomu došlo.

Reklama

Všechno začalo v lednu 2022, kdy jednání o nové Dembélého smlouvě uvízla na mrtvém bodě. Přitom tehdejší kontrakt měl vypršet ve stejném roce v létě a reálně hrozilo, že odejde zadarmo. měla dokonce rozhodnout, že Dembélého vyřadí z týmu, dokud se situace nevyřeší, ale na to nedošlo jen díky zásahu trenéra Xaviho a dalším vlivným členům v kabině.

Dembélé nakonec v červenci podepsal dvouletý kontrakt, několik dní po vypršení toho předchozího, ale Barcelona musela přistoupit na několik kompromisů.

První: výstupní klauzule ve výši 100 milionů eur, která se sníží na 50 milionů eur v červenci 2023.

Šlo o zásadní věc, kterou teď využil Paris Saint-Germain. „Klubový zdroj uvedl, že to technicky nebyla klauzule o uvolnění, ale „smlouva o povinném přestupu“ mezi Barcelonou a hráčem. A tato smlouva zahrnovala, že polovinu dostane Barca a druhou polovinu Dembélé,“ píše server The Athletic. To ale ještě zkoumají kluboví právníci.

Reklama

„Zatímco klauzule o uvolnění 100 milionů eur by musela být spuštěna prostřednictvím oficiálního a komplikovanějšího procesu zahrnujícího La Ligu, která je držitelem Dembélého registrace, tato „smlouva o povinném přestupu“ jednoduše přinutila Barcu přijmout jakoukoli nabídku ve výši 50 milionů eur. Ne všichni v katalánském klubu si to uvědomili, a proto byl o víkendu takový zmatek.“

Když se dojednávala nová smlouva, šlo o kompromis, jen díky kterému byl Dembélé ochotný přistoupit na snížení platu. Není tajemstvím, že Barcelona bojuje s vysokými platy a celkově s těžkou finanční situací, která zamezila i návratu Lionela Messiho (36).

„Bylo to o tom, zda mít v týmu Dembélého v riskantních podmínkách, nebo ho prostě nemít. Tuto situaci jsme popsali trenérovi Xavimu a ten dospěl k rozhodnutí prodloužit smlouvu,“ říká zdroj The Athletic s tím, že pokud by Barcelona nerespektovala tuto smlouvu, musela by zaplatit velkou peněžní pokutu.

Letos na jaře se o nové smlouvě jednalo znovu. Dembélé měl ubezpečit, že jeho hlavní prioritou je zůstat v Barceloně. Zdálo se, že je jen otázkou času, kdy dojde k podpisu. Pak ale bylo dlouho ticho, a teď míří do Paříže za daleko vyšším platem – údajně o 6 milionů eur ročně víc (před zdaněním), než co pobíral doteď.