Porážka 0:3 na hřišti Brightonu je pro trenéra Chelsea těžká rána. Stačí se podívat na osud Grahama Pottera, který podobné fiasko v roce 2022 neustál.
Páteční večer přinesl fanouškům bolestivé deja vu. Stejně jako Potterova Chelsea před dvěma lety byla ta jeho přehraná, přetlačená a naprosto bezradná. Tehdy to skončilo 1:4, nyní 0:3, ale pocit ponížení byl stejný.
Navíc, zatímco Potterova Chelsea si alespoň připsala sedm střel na branku, Marescova nedokázala vyslat ani jednu. Naposledy se taková bezradnost u „blues“ v Premier League objevila v září 2021 proti Manchesteru City.
Brighton si svůj triumf náležitě užíval. Jeho fanoušci si po dvou výhrách nad Chelsea během šesti dní (nejprve v FA Cupu, nyní v lize) s chutí zazpívali: „Můžeme proti vám hrát každý týden?“
Atmosféra v táboře Chelsea je naopak stále napjatější.
Marescovi se nedaří zastavit negativní spirálu výsledků. Chelsea venku nevyhrála v lize od 8. prosince a z posledních devíti zápasů získala pouhých devět bodů. I když jeho pozice zatím není bezprostředně ohrožena, vzpomínka na Potterovu rychlou ztrátu důvěry je varováním.
Po zápase italský kouč přiznal, že šlo o nejhorší výkon od jeho příchodu. Ještě horší bylo vyjádření beka Mala Gusta (21), který uvedl, že Brighton měl „větší touhu vyhrát“. To jsou slova, která vrhají špatné světlo na hráče i trenéra. K tomu se přidává rostoucí frustrace – namísto soudržnosti se hráči vzájemně osočují a ani největší hvězda Cole Palmer (22) nedokáže skrýt nespokojenost.
Ačkoliv vedení Chelsea Marescu stále podporuje a bere v potaz početné absence (zranění Fofany, Badiashileho, Lavii, Jacksona či suspendovaného Mudryka), fanoušci tak trpěliví nejsou. Už teď zaznívají známé pokřiky „Chceme zpátky naši Chelsea“ či dokonce vzpomínky na éru Romana Abramoviče.
Maresca tak potřebuje rychlé řešení – jinak se tlak na jeho odvolání stane neúnosným. „Tlak cítím vždycky. Nejen teď,“ řekl v televizním rozhovoru pro Sky Sports. „Byl to nejhorší výkon, co jsem tady, ale stále bojujeme o první čtyřku,“ zakončil.