Mainz vyřadila El Ghaziho za podporu Palestiny. Stejný problém řeší i Bayern

Jiří Šlehofer, 17. 10. 22:38
Bayern Mnichov
El Ghazi

Vedení Mohuče suspendovalo Anwara El Ghaziho (28) za smazaný propalestinský příspěvek na Instagramu. Nizozemský útočník nebude hrát zápasy, ani netrénuje s týmem. Zatím není jasné, zda to povede k úplnému ukončení smlouvy s platností do roku 2025.

El Ghazi sdílel post, ve kterém mimo jiné stálo: „Od řeky k moři bude Palestina svobodná.“

To znamená, že Palestina by měla sahat od Jordánu až po Středozemní moře, což v jistém smyslu upírá Izraeli právo na existenci. Příspěvek byl později smazán.

„El Ghazi zaujal postoj ke konfliktu způsobem, který byl pro klub nepřijatelný. Prohlášení předcházela podrobná diskuse mezi představenstvem a hráčem,“ napsal německý celek. „ 05 respektuje, že existují různé pohledy na složitý konflikt na Blízkém východě, který trvá již desítky let. Klub se však od obsahu tohoto příspěvku jednoznačně distancuje, protože neodráží hodnoty našeho klubu.“

El Ghazi, který přišel do Mainzu před měsícem a zadarmo po ukončení smlouvy v PSV Eindhoven, měl až do pondělí na svém Instagramu profilový obrázek se slovy „stojím za Palestinou“. V úterý ho vyměnil.

Stejný problém bude řešit také s Maročanem Noussairem Mazraouim (25), který na Instagramu sdílel propalestinské video, ve kterém se hlásí: „Bože, pomoz našim utlačovaným bratrům v Palestině dosáhnout vítězství. Kéž Bůh dá milost mrtvým, kéž Bůh uzdraví jejich zraněné.“

Noussair Mazraoui
FOTO: depositphotos.com

Bayern na Mazraouiho komentáře okamžitě zareagoval a potvrdil, že s obráncem proběhnou interní rozhovory, jakmile se po reprezentační přestávce vrátí do klubu.

„Každý hráč a každý zaměstnanec ví, jaké hodnoty představuje FC Bayern. Veřejně a jednoznačně jsme to vyjádřili v příspěvku bezprostředně po teroristickém útoku na Izrael. Máme obavy o naše přátele v Izraeli a stojíme při nich. Zároveň doufáme v mírové soužití všech lidí na Blízkém východě,“ uvedl německý mistr v oficiálním prohlášení.

Mazraoui se později vyjádřil, že pouze usiluje o mír a spravedlnost na tomto světě. „To znamená, že budu vždy proti všem druhům terorismu, nenávisti a násilí.“