Novým prezidentem Italského fotbalového svazu (FIGC) se stal Giovanni Malago, někdejší šéf národního olympijského výboru CONI a předseda organizačního výboru letošních zimních olympijských her v Miláně a Cortině d’Ampezzo. Sedmašedesátiletý funkcionář v čele svazu nahradil Gabrieleho Gravinu, který odstoupil na začátku dubna po neúspěchu italské reprezentace v play off kvalifikace o postup na mistrovství světa.
Malago dostal na mimořádném volebním kongresu FIGC v Římě 68,58 procenta hlasů. Zástupce amatérského fotbalu Giancarlo Abete, který FIGC předsedal v letech 2007 až 2014, získal 29,17 procenta.
„Doufám, že zopakuji minulé úspěchy a zahájím novou éru fotbalu,“ řekl Malago po zvolení s odkazem na své vydařené působení v olympijském hnutí. „Vždycky jsem měl jen jeden cíl: udělat Itálii velkou. Myslím, že ti, kteří mě podporují, věří, že to, čeho jsem dosáhl, se dá zopakovat s Italskou fotbalovou federací,“ dodal.
Jeho předchůdce Gravina stál v čele FIGC od roku 2018, kdy vystřídal Carla Tavecchia, jenž rovněž skončil po neúspěchu v kvalifikaci MS. O tři roky později Italové vyhráli mistrovství Evropy, ale v baráži o postup na světový šampionát 2022 prohráli se Severní Makedonií.
Letos se scénář opakoval v kvalifikačním play off v Bosně. „Azzurri“ se tak stali jedinými bývalými světovými šampiony, kteří se nezúčastní tří finálových turnajů v řadě.
Malago by měl nyní vyvést italský fotbal z krize a jeho zástupci mu věří.
Již před oficiálním oznámením kandidatury získal podporu klubů z první i druhé ligy, stejně jako hráčské a trenérské asociace. Jedním z prvních úkolů bude najít nového trenéra a nástupce Gennara Gattusa, který po neúspěchu v kvalifikaci rezignoval stejně jako většina realizačního týmu reprezentace.
Chance Liga



































































